Jakie soczewki kontaktowe wybrać - jednodniowe, dwutygodniowe czy miesięczne? Salony Optyczne Online sp.z o.o.Jakie soczewki kontaktowe wybrać - jednodniowe, dwutygodniowe czy miesięczne?


Wybierając soczewki kontaktowe bardzo często stajemy przed niemałym dylematem. Dzieje się tak, gdyż sklepy i strony internetowe oferują nam wiele szkieł kontaktowych, różniących się markami, cenami, a także czasem użytkowania, z którym powinniśmy się zaznajomić chcąc dokonać dopasowano do siebie zakupu. Od czego należy więc zacząć, aby podjąć jak najbardziej trafną decyzję? Przede wszystkim musimy udać się do okulisty, który po zbadaniu naszych oczu zdecyduje, czy możemy używać szkieł kontaktowych oraz dobierze nam je prawidłowo do wady wzroku. Mając to za sobą możemy przejść do wyboru trybu wymiany soczewek. U niektórych dobrze sprawdzą się szkła jednodniowe. Innym łatwiej będzie używać dwutygodniowych lub  miesięcznych. Decydując się na któryś z tych wariantów musimy wziąć pod uwagę komfort, a przede wszystkim zdrowie naszych oczu.

Co mogę wybrać?

Przyszli posiadacze soczewek kontaktowych mogą sami wybrać ich tryb wymiany, czyli czas użytkowania, po którym należy je wymienić na nowe. Decydując się na soczewki kontaktowe do wyboru są:

  • szkła jednodniowe - jednorazowe, należy je wymieniać codziennie na świeżą parę,
  • szkła dwutygodniowe – wymieniamy je co 14 dni,
  • szkła miesięczne - wymieniane co 30 dni.

Soczewki jednodniowe

Jest to najbardziej rekomendowany przez specjalistów rodzaj soczewek kontaktowych. Są cienkie, niemal nieodczuwalne dla oka. Nie wymagają żadnej pielęgnacji ani dezynfekcji, przez co są najłatwiejsze w użyciu. Rano zakładamy soczewkę, a wieczorem ją ściągamy i wyrzucamy, dzięki czemu  nie musimy kupować płynów ani innych akcesoriów do ich przechowywania. Lekarze często przepisują je więc nowym użytkownikom szkieł kontaktowych.

Kolejnym plusem ich posiadania jest nowoczesność wykonania, która zapewnia dobre widzenie i znacznie ogranicza ryzyko wystąpienia infekcji oczu. Warto podkreślić też, że soczewki jednodniowe są poręczne, gdyż pojedynczy blister zajmuje mało miejsca. Jest to duże udogodnienie dla osób przemieszczających się lub planujących podróże.

Jedno standardowe opakowanie zawiera 30 soczewek, czyli wystarcza na pół miesiąca. Soczewki te sprawdzą się też idealnie do okazjonalnych użytków, np. podczas uroczystości bądź aktywnych form spędzania czasu, podczas których chcemy oderwać się od szkieł w oprawkach.

Decydując się na soczewki jednodniowe należy brać pod uwagę też to, że nadają się one tylko do użytku dziennego, nie możemy więc w nich spać. Musimy również liczyć się z ich ceną – soczewki jednodniowe są najdroższym rodzajem szkieł kontaktowych. Możemy jednak kupić je w sklepie  internetowym kontaktowe.pl, który oferuje soczewki w okazyjnych cenach.

Soczewki dwutygodniowe

Służą do użytku przez 14 dni, po czym wymienia się je na nowe. Są doskonałym rozwiązaniem dla osób o wrażliwych oczach, które często się przesuszają. Możemy je nosić w dzień oraz całodobowo, co oznacza, że nie musimy ściągać soczewek  w nocy. Szkła kontaktowe dwutygodniowe wykonywane z nowoczesnych materiałów są alternatywą między droższymi soczewkami jednodniowymi, a mniej higienicznymi miesięcznymi. Z tego powodu soczewki dwutygodniowe są  najchętniej kupowanym rodzajem soczewek w kraju.

Jedno standardowe opakowanie liczące 6 sztuk wystarcza na półtora miesiąca. Użytkowanie ich jest ekonomicznym rozwiązaniem, co dodatkowo potwierdza cena, która jest mniejsza niż w przypadku soczewek jednodniowych.

Soczewki wymieniamy co dwa tygodnie, co wiąże się z większym ryzykiem wystąpienia zapalenia spojówki w przypadku ich zabrudzenia. Musimy więc liczyć się z tym, że należy je codziennie czyścić oraz dezynfekować za pomocą płynu do soczewek. Do ich przechowywania służy specjalny pojemniczek i płyn, który trzeba nabyć razem z soczewkami.  

Soczewki miesięczne

Możemy je stosować codziennie, aż przez 30 dni. Ich standardowe opakowanie mieszczące 6 sztuk wystarcza na 3 miesiące, a koszt soczewek jest stosunkowo niski. Jest to wygodna opcja dla osób posiadających problem z pamiętaniem o zmianie soczewek. Szkła miesięczne możemy nosić np. od pierwszego do ostatniego dnia miesiąca, co pozwoli nam w pełni zaplanować ich wymianę. Możemy nosić je w trybie dziennym, przedłużonym lub całodobowym, w zależności od swoich potrzeb.

Z uwagi na dużą popularność, którą cechują się  soczewki miesięczne, są produkowane przez wielu procentów, a najpopularniejsze ich marki dostępne są pod adresem www.kontaktowe.pl.

Biorąc pod uwagę długi czas użytkowania należy pamiętać o koniecznej i regularnej pielęgnacji soczewek miesięcznych. W przeciwnym wypadku zwiększy się ryzyko wystąpienia infekcji. Do ich stosowania, tak jak w przypadku soczewek dwutygodniowych, niezbędne są dodatkowe akcesoria, co jest mało praktyczne dla osób zakładających soczewki okazjonalnie.  Szkła 30-dniowe są nieco grubsze od szkieł jednodniowych. Fakt ten może stanowić problem  dla początkujących użytkowników, którzy nie są jeszcze przyzwyczajeni do soczewek.

Na jakie soczewki kontaktowe postawić?

Dokonując wyboru trybu wymiany soczewek zastanówmy się, które z nich odpowiadają nam najlepiej pod wszystkimi względami. Ważne, aby wybrać szkła bezpieczne dla oczu i dobre jakościowo, aby nie sprawiały nam one problemów w użytkowaniu, a zapewniały komfort i wygodę.

https://www.kontaktowe.pl/

Salony Optyczne Online sp.z o.o.
Jaworowa 9
55-003Nadolice Wielkie
dolnośląskie
Tel.: 76 870 32 20
REGON: 021016022
FB G+